Mac OS X’de Klavye Kısayolları Düzenleme

    

Bir çok programda yer alan klavye kısayolları, bize programı kullanırken zaman kazandıran en önemli unsurlardandır. Örneğin bir metin yazarken, yazdığımız metni devamlı suretle kayıt etmek için menüden kaydet seçeneğini arıyor olsaydık eminim çoğu zaman bunu yapmaya üşenirdik. Ama kısayollar sayesinde (Command + S gibi) rahatlıkla bu işi yapabiliyoruz.

Klayve kısayolları programlardan bağımsız olmak üzere Mac OS X’de de yer almaktadır. Örneğin Spotlight aramasına erişmek için Command + Space yapmak, bir metindeki seçili kelimeyi(leri) Command + Shift + L ile hızlıca Google’da aramak gibi…

Bu tip kısayolları etkin olarak kullanmanın size zaman kazandıracağını düşünüyor ama bazı kısayolların çok fazla tuş kombinasyonunu içerdiğine inanıyorsanız bu işlemi Mac OS X’de değiştirebilirsiniz. Elma -> Sistem Tercihleri (System Preferences) menüsünden erişeceğiniz Klavye (Keyboard) ile bu kısayolları düzenleyebilirsiniz.

Mac OS X Klavye Kısa YollarıAçılan ekranda yer alan Klavye Kestirmeleri’ne (Keyboard Shortcuts) geçiş yaparak istediğiniz işlem ile ilgili klavye kısayolunu düzenleyebilirsiniz.  Örneğin bir metindeki seçili kelimeyi(leri) araması için otomatik olarak Google’ın açılmasını istiyorsanız, ekranda yer alan Servisler (Services) bölümüne geçerek yan tarafta açılan kısayollardan Search With Google olanın klavye kısayoluna çift tıkladıktan sonra dilediğiniz klavye kısayolunu atayabilirsiniz.

Mac OS X Klavye Kestirmeleri
Eğer tüm bu atama işlemleri kafanızı karıştırdı ve hangi kısayolun neye yaradığını unuttuysanız Saptanmışlara Dön seçeneği ile herşeyi eski haline çevirebilirsiniz.

Genel, İpuçları, Mac OS X Lion Kategorilerinde yayınlandı. , , .

Yorumlara kapatılmıştır.