İOS6 Beta İnceleme

    

Bildiğiniz üzere Apple bugün (11 Haziran 2012) düzenlediği konferans ile yeni teknolojilerini dünyaya duyurdu. Hem yeni donanımlarını hemde yeni yazılımlarını tanıttığı bu konferansın en çok ilgi gören iki konusu vardı. Birisi yeni nesil MacBook Pro’lar diğeri ise iOS6 isimli yeni mobil işletim sistemi.

Yeni MacBook Pro’lar hakkında şu anda yazıyor olmayı çok isterdim elbette ama onunda zamanı gelecek diye düşünüyorum. :) Bu sebeple bu yazıda sadece iOS6 hakkında kısa bir kaç incelememi aktarmak istiyorum.

Apple, yeni işletim sistemlerini her zaman öncelikle yazılım geliştiriciler için sunuyor. Bunun iki sebebi var. Birincisi yazılım geliştiriciler, geliştirdikleri yazılımları yeni işletim sistemine adapte edebilsinler (ki çıktığında uygulamalarda sorun yaşamasınlar) diğeri ise işletim sistemini en kararlı hale getirmeye çalışmaya beraber uğraşsınlar. Apple, konferansın hemen ardından iOS6′nın ilk sürümünü biz yazılım geliştiriciler için yayınladı. Hızlı bir şekilde indirip telefonuma kurduğum iOS6′yı kısaca sizlere anlatmak istiyorum.

Apple iOS6

Yeni işletim sisteminde hızlı bir şekilde göze çarpan 1-2 şey var. Bunlardan ilki yeni tuş takımı görünümü. İşlevinde -haliyle- herhangi bir farklılık olmayan tuş takımının yeni görüntüsü hoş olmuş. En azından insana birşeylerin değiştiğini hissettirebiliyor.

iOS 6 Yeni Tuş Takımı

Tuş takımı ile beraber gözüme çarpan diğer bir uygulama Passbook. Şu anda işlevini size tam olarak anlatamayacak da olsam (çünkü kullanabileceğim bir alan yok malesef) konferanstan aklımda kaldığı kadarı ile bu uygulamanın bir nevi sanal cüzdan olduğunu söyleyebilirim. Özellikle barkod ve QR kod sistemi ile entegre edilmiş olması bizi çıktı alma derdinden, kodları farklı farklı uygulamalarda tutma derdinden kurtaracak gibi görünüyor. Ülkemizde bunun en yaygın kullanılan hali uçak biletlerimiz. Bakalım ilerleyen günlerde nasıl kullanmayı başaracağız.

iOS6 Passbook

Bu iki konunun dışında ana ekran(lar)da gözüme çarpan diğer bir özellik, yeni yüklenen bir uygulamanın NEW kuşağı ile simgelenmiş olması. Uygulamayı açtığınızda bu kuşak simge üzerinden kalkıyor. Karışık bir ekranınız var ise en son hangi uygulamaları yüklediğinizi hatırlamak isterseniz bu özellik size yardımcı olacaktır.

iOS6 New Ribbon

Bildiğiniz üzere iOS5 ile birlikte Twitter entegrasyonu işletim sistemine dahil edilmişti. Kolay ve hızlı bir şekilde bir çok şeyi Tweet edebilmemizi sağlayan bu özellik faydalı olmuştu. iOS6 ile birlikte bu Twitter entegrasyonu devam ediyor. Buna ek olarak da Facebook entegrasyonu eklenmiş durumda. Artık telefon içerisindeki herhangi bir verimizi rahatça Facebook üzerinden paylaşabileceğiz.

iOS6 Facebook Entegrasyonu

Facebook paylaşımlarını aktif edebilmek için Ayarlar menüsüne girmemiz ve kullanıcı adımız ile şifremizi girmemiz yeterli olacaktır. Twitter ve Facebook hesaplarımızı kurarken, telefonumuzda bu uygulamalar yok ise işletim sistemi otomatik olarak bunları telefonumuza yükleyecektir.

Gelelim fotoğraflar menüsüne. Fotoğraflar ile ilgili de güzel ve köklü bir değişiklik yapmışlar. Eskiden sadece E-Posta Gönder, MMS Gönder, Twitter gibi paylaşım butonları açılıyorken artık koca bir menü açılır hale gelmiş. Bu menü yardımıyla fotoğrafı yine E-Posta olarak gönderebiliyor, Mesaj olarak düzenleyip gönderebiliyoruz. Bunların yanısıra Twitter ve Facebook’da hızlıca paylaşabiliyor, rehberde dilediğimiz bir kişiye hızlıca atayabiliyoruz. Duvar kağıdı olarak belirle ve yazdır gibi seçenekleri de yine bu ekrana eklemişler.

iOS6 Fotoğraf Paylaşımı

Eklenen yeni özelliklerden biriside gelen arama ekranında yapabildiklerimiz. Bundan önceki sürümlerde bir arama geldiği zaman yapabildiğimiz tek şey cevaplamak veya reddetmek oluyordu. Artık bu ekrana 2 özellik daha eklemişler. Arama geldiğinde sağ altta bulunan ahize simgesini parmağımız ile yukarı doğru kaldırdığımızda bu eklenen 2 yeni özelliği görebiliyoruz.

iOS6 Arama Ekranı

Ekranda beliren bu 2 özellik ile kullanıcıya hızlıca mesaj gönderebiliyor veya size bu aramayı daha sonra hatırlatması için ayar yapabiliyorsunuz. Her iki seçenekte de sizi arayan kişiye meşgul tonu vermiş oluyorsunuz. Böylece konuşamayacağınız durumlarda bu özellikler size hızlı bir şekilde yardımcı olabiliyor. Özellikle mesaj bölümünün faydalı olacağını düşünüyorum.

iOS6 Arama Reddetme

Gelelim işin en önemli konusuna. Haritalar.

Bildiğiniz üzere Apple bundan önceki tüm iOS sürümlerinde Google Haritalarını kullanıyordu. Ama bu sürümde radikal bir karar alarak kendi harita sistemini kullanmaya başlamış. Bunun sebebi olarak benim tahminim Google’ın Apple için haritalarını yenilememiş olması. Çünkü Android üzerinde yer alan Haritalar çok daha kullanışlı ve sağlıklı çalışıyor.

Haritaları açtığınızda aslında karşınıza çok farklı bir ekran gelmiyor. Hızlı bir şekilde alışacağınız haritaların şu an için Google Haritalarından aman aman bir eksiği bulunmuyor. Hatta dahası da var diyebilirim.

iOS6 Haritalar

Ekranda yer alan 2 simgeden Ok olana bastığınızda eski haritada da olduğu gibi otomatik olarak bulunduğunuz konumu gösteriyor. Bu ekranda yeni olan tuş 3D. Bu tuş ile haritayı 3 boyutlu olarak görebiliyorsunuz. Hemde bina çizimleri vektörel olarak yapılmış. (Tabi şu an için ülkemizde bulunmuyor malesef) 3D tuşuna basmamız ile birlikte haritayı yatay düzleme alıyor sistem. Böylece 3 boyutlu binaları rahatça görebiliyoruz.

iOS6 3D Harita

Google Haritaları’nda da olduğu gibi dilersek haritayı standart olarak görebiliyor, dilersek uydu görüntüsü olarak, dilersekte ikisinin harmanlandığı bir halde görebiliyoruz. Bu işlemi yine eski haritalarda olduğu gibi ekranın sağ alt köşesine dokunarak yapabiliyoruz.

iOS6 Harita Uydu Görünümü

iOS6 Uydu Görünüm Harita

Gelelim benim haritalarda en beğendiğim özelliğe.

Bildiğiniz üzere eski haritada da bir navigasyon sistemi mevcuttu. Bu sistem ile belirlediğimiz iki mesafe arasında nasıl bir güzergahta gidebileceğimizi buluyorduk. Google Haritaları bu anlamda başarılı bir iş çıkarıyordu. Fakat tam anlamıyla bir navigasyon cihazı görevi görmüyordu. Nagivasyonu başlat dediğimizde bize görsel olarak nerelerden dönebileceğimizi söylemekle yetiniyordu. Apple yeni haritaları ile bu işe yeni bir soluk getirmiş durumda.

TomTom alt yapısını kullandığı bu sistemi ile gerçek anlamda bir navigasyon cihazı gibi kullanılabiliyor. Yine belirlediğimiz iki mesafeyi bulduktan sonra sistem bize gidebileceğimiz alternatif yolları gösteriyor. Biz bunlardan hangisini seçersek bizi o konumda ilerletecek sistemi başlatıyor.

iOS6 Haritalar Navigasyon

Ekranda beliren 3. simge yardımı ile dilersek güzergahı liste halinde görebiliyoruz.

iOS6 Navigasyon Güzergahları

Haritada gerekli ayarları yaptıktan sonra Start tuşu ile navigasyon işlemini devreye alabiliyoruz. Sesli ve görsel olarak sistem bizi yönlendirmeye başlıyor. Sesli sistem şu an için sadece İngilizce’yi destekliyor. Ama iOS6 tam sürümü çıktığında -sanıyorum- Türkçe’de olacaktır. Çünkü TomTom’un Türkçe sesi mevcut.

iOS6 Navigasyon

Eğer navigasyon modunda iken başka bir uygulamaya geçiş yapmamız gerekirse aynı telefon görüşmesi esnasında başka uygulamaya geçtiğimizde olduğu gibi tepede ince bir bar beliriyor. Bu bar yardımı ile hızlı bir şekilde navigasyona dönüş yapabiliyorsunuz. Taki siz nagivasyonu End tuşu ile bitirene kadar.

iOS6 Aktif Navigasyon

iOS6′nın hızlı bir şekilde gözüme çarpan özellikleri şimdilik bunlar. Telefonu kurcaladıkça, yeni şeyler buldukça buraya yazmaya çalışacağım.

iOS, Ürünler Kategorilerinde yayınlandı. , , , , , , , , , , , .

Yorumlara kapatılmıştır.