Dosyalarımı iOS Cihazlarıma Nasıl Taşırım?

    

iOS cihazlarımıza yüklediğimiz uygulamaların içerisine dosyalar atmak, gerektiğinde bunları uygulama içerisinden çalıştırmak isteyebiliriz. Bu işlem normal şartlarda iOS cihazımız üzerinden malesef yapılamıyor. (Eğer Jailbreak yapılmış bir cihazınız ve Dosya Yöneticiniz yok ise) Apple güvenlik sebebiyle cihaza dosya yükleme işlemini belli seviyelerde sınırlı tutmuş durumda. Bunlardan en çok kullanılanı aynı Wi-Fi üzerinden bir lokal adrese girerek yükleme yapmak veya cihazımızda kurulu bir eposta adresine dosyayı ekli posta halinde göndermektir.

Zaman zaman bu işlem biraz zorlu, biraz uzun olabilmektedir. Bu işlemi kolaylaştırmak için iTunes üzerinden yapabileceğiniz işlemleri kısaca size anlatmak isterim.

iTunes uygulamamızı açtıktan sonra dosya yükleyeceğimiz cihazımızı AYGITLAR (DEVICES) bölümünden seçiyoruz. Açılan ekranda yukarıda yer alana seçeneklerden Uygulamalar‘a (Applications) geçiş yapıyoruz.

iTunes ile iOS Cihazlara Dosya YüklemeUygulamalar ekranı açıldığında, cihazımızda yüklü olan ve dosya paylaşımına izin veren tüm uygulamaları Dosya Paylaşma (File Sharing) alanında görebiliyoruz. Bu alandan içerisine dosya yükleyeceğimiz uygulamamızı seçiyor ve sağda açılan ekrandan Ekle (Add) tuşuna basarak bilgisayarımızdan yüklemek istediğimiz dosyayı seçiyoruz.

iTunes ile iOS Cihazlara Dosya YüklemeDosyamızın boyutuna ve bağlantı şeklimize göre (Kablo ile veya Wi-Fi üzerinden) yükleme işlemi belli bir süre alacaktır. Dosya yükleme süresince iTunes’un üstünde bilgi alanında Eşzamanlanıyor (Synchronization) yazısını göreceksiniz. Eğer dosyamız ufak boyutta ise bu yazı çıkmadan da yükleme tamamlanacaktır.

iTunes Dosya YüklemeDaha önceden yüklenmiş olan dosyalarımızı da silmek için, dosyayı seçip Karakter Silme (Backspace) tuşuna basmamız yeterli olacaktır.

Not: Uygulama tarafından desteklenmeyen dosya türlerini yüklemeniz durumunda, dosya uygulama içerisinde gösterilmeyecek fakat cihazınızda yer işgal edecektir.

Genel, iOS, İpuçları Kategorilerinde yayınlandı. , , , , .

Dosyalarımı iOS Cihazlarıma Nasıl Taşırım? için 1 yorum var

  1. turan :

    guzel uygulama