10 HTML 5 Kaynağı ve Yardımcı Araç

    

Web sayfalarımızı zenginleştirmenin en kolay yolu Adobe Flash kullanmaktı. Fakat mobil cihazların (özellikle Apple ailesinin) Flash desteği vermemesi veya kısmi destek vermesi bizi farklı arayışlara sevk etti. Zengin içerik için en etkin çözüm ise HTML 5′de bulundu.

HTML 5 sayesinde Flash ile yapacağımız -neredeyse- herşeyi yapabiliyoruz. Aşağıda bulacağınız 10 HTML 5 aracı, bize HTML 5′i etkin ve hızlı kullanmak hakkında yardımcı olacaktır.

Periodic Table of the Elements

Periodic Table of the Elements
Bu tablo HTML 5 ile çalışan 106 öğeyi gösteriyor. Her bir öğe üzerine tıkladığınızda kullanım amacının ne olduğunu anlatan kısa bir yazı bulabiliyorsunuz.

HTML 5 Visual Cheat Sheet

 HTML5 Visual Cheat Sheet
Çok kapsamlı şekilde HTML ile kullanılan tüm öğeleri gösteren bu resim ayrıca öğelerin alabileceği nitelikleri de gösteriyor. Öğelerin hangilerinin HTML 5 ile geldiğini, hangilerinin HTML’in hangi versiyonları ile çalışacağını da gruplayan bu resim HTML kodlayanlar için faydalı olacaktır.

Switch to HTML 5

Switch to HTML5
Basit ve hızlı şekilde HTML 5 destekli Framework yaratmanızı sağlayan bu araç, internette bulunan diğer araçlardan farklı seçenekler sunmakta. İstenilen seçenekleri kolayca işaretleyerek hızlı bir şekilde Framework’ünüzü oluşturabilirsiniz.

HTML 5 Demos

HTML 5 Demos and Examples
Hali hazırda kullandığımız internet tarayıcılarının hangisinin ne derecede HTML 5 desteklediğini malesef bilemiyoruz. Hazırlanan bu site, bazı örneklerle birlikte anlatılan örneğin hangi tarayıcılarda çalıştığını gösteriyor. Kullanımı basit ve kullanışlı bir araç.

Mobile HTML 5

Mobile HTML5
Bu sitede HTML 5 özelliklerinin hangi mobil cihazlar tarafından desteklendiğini bulabilirsiniz.

HTML 5 Test

HTML5 Test
Kullandığınız web tarayıcınızın HTML 5 ile ne kadar uyumlu olduğunu ölçen bu site, hangi HTML 5 kodlarının desteklendiğini de detaylı olarak gösteriyor.

HTML 5 Canvas Cheat Sheet

HTML5 Canvas Sheet
HTML 5′in en etkin elemanlarından olan CANVAS’ın kullanımı hakkında detaylı bir araç.

HTML 5 Tracker

HTML5 Tracker
HTML 5 hakkında tüm haberleri öğrenmek, hiç bir güncellemeyi kaçırmak istemeyenlerdenseniz bu site tam size göre.

What is HTML 5? (infographic) & Ultimate HTML 5 Cheatsheet

What is HTML5
HTML 5′in ne olduğu, nerelerde etkin kullanıldığını anlatan bir infografik ile birlikte HTML 5 öğelerinin tamamının ne işe yaradığını anlatan güzel bir blog yazısı.

HTML 5 Element Index

HTML5 Element Index
Yine HTML 5 öğelerini ve nerelerde kullanıldıklarını anlatan bir site. Sitenin güzel yanı, tüm öğeleri alfabetik olarak size sunması. Bu yapı kullanmak istediğiniz bir öğenin ne işe yaradığını kolayca bulmanıza olanak veriyor.

Genel, HTML5, İpuçları, Programlama Kategorilerinde yayınlandı. , , , , , .

10 HTML 5 Kaynağı ve Yardımcı Araç için 1 yorum var

 1. Emin Can Sümer :

  Bir iki ekleme yapmak isterim

  HTML5 Boilerplate
  HTML5 için hazır şablon

  Dive Into HTML5
  HTML5 öğrenmek için online kitap

  html5shiv
  IE’nin eski versiyonlarının HTML5 elemanlarını tanıması için bir js

  Best Mobile Web HTML5 Framework For Mobile App Development
  Mobil HTML5 Frameworkleri