Uygulama Tanıtım: Reeder

    

Blog kavramının önemli olduğu günümüzde hepimiz hemen hemen birden fazla blogu zevkle takip ediyoruz. Kişisel meraklarımız, zevklerimiz doğrultusunda kimi zaman teknoloji blogları, kimi zaman sosyal medya blogları, kimi zaman ürün tanıtım bloglarını okuyoruz.

Sizde benim gibi çok fazla sayıda blog takip edenlerdenseniz, gün içerisinde tek tek bu blogları gezerek yeni çıkan makaleleri okumak bir hayli yorucu olacaktır.

Google, bizi bu zahmetten kurtarmak için bir servis geliştirmiş durumda. Google Reader adını verdiği servis ile RSS Beslemesi veren her blogu rahatça takip edebiliyoruz. Eğer bu işlemi daha sade bir yapıda, arka planda çalışan, her yeni yazı çıktığında sizi uyaran bir sistem ile kullanmak isterseniz o zaman size önerim Reeder uygulaması olacaktır.

Mac App Store’da 2011 yılının en iyi uygulamaları arasında gösterilen Reeder, Google Reader altyapısını kullanıyor. Hem Mac OS’da hem de iOS cihazlarımızda çalışmakta olan Reeder’in tek kötü yanı, her platform için ayrı ayrı ücretlendiriliyor olması. Fiyatları: iPhone için 2,99$, iPad için 4,99$ ve Mac OS için 9,99$

Yukarıda da dediğim gibi uygulama Google Reader altyapısını kullanıyor. Uygulamayı cihazınıza kurduktan sonra sizden Google Reader kullanıcı adınızı ve şifrenizi istiyor. Doğru bir şekilde bilgileri girdikten sonra sizin hesabınıza erişerek takip ettiğiniz bloglarla ilgili bilgileri taramaya başlıyor.

Google Reader - Reeder

Uygulama genel anlamda 3 ana bölümden oluşuyor. Okunmamışlar, Yıldızlı Olarak İşaretlenenler ve Tümü şeklinde. Uygulamanın tabi ki en güzel yanı Okunmamışlar bölümü. Bu bölüm sayesinde yeni çıkan ama daha bakmaya fırsat bulamadığınız tüm blog yazılarını görebiliyorsunuz. Uygulama bu anlamda başarılı bir iş sergiliyor aslında. Çünkü okunmamış yazılar tüm cihazlarınızda senkronize olarak tutuluyor. iPad’inizde okuduğunuz bir blog yazısı daha sonra diğer cihazlarda karşınıza okunmamış olarak çıkmıyor. Daha önce kullandığım bazı uygulamaların -malesef- bu tarz sıkıntıları vardı. Bu sorun bir cihazdan okuduğunuz yazıları tekrar başka bir cihazda okumanız anlamına geliyordu. Benim gibi bir çok farklı cihazdan takip edenler için bu senkronizasyon özelliği uygulamayı değerli kılıyor.

Uygulama, tüm cihazlarda sekmeler bazında aynı mantıkta çalışıyor. Örneğin okunmamış blog yazılarının olduğu bölümde isek, burada bize hem kaç okunmamış yazımız olduğunu hemde bunların hangi sitelere ait olduğunu gösteriyor. Eğer bloglarınızı gruplamış iseniz grup olarak da kaç okunmamış yazınız olduğunu görebiliyorsunuz.

Google Reader - Reeder iPad App

Google Reader - Reeder Mac OS

Uygulama ile sadece daha önceden Google Reader’a kayıt ettiğiniz blogları okumakla kalmıyor, yenilerini de uygulama üzerinden ekleyebiliyor ve bunları düzenleyebiliyorsunuz. Dilerseniz bloglarınızı kategorilere ayırarak takip edebiliyor, dilerseniz tüm blogları tek bir akış üzerinden okuyabiliyorsunuz.

Uygulama, tüm platformlarda beğendiğiniz bir yazıyı yıldızlı olarak işaretlemenize, sosyal platformlarda paylaşmanıza izin veriyor. Beğendiğimiz bir yazıyı Twitter, Facebook vb. platformlarda kolay bir şekilde paylaşabiliyorsunuz.

Google Reader - Reeder iPhone App

Reeder iPad App

Uygulamanın Mac OS versiyonunda, diğer platformlardan farklı olarak Evernote uygulaması ile paylaşımı da bulunuyor. Eğer bilgisayarınızda Evernote uygulaması var ise, beğendiğiniz bir yazıyı otomatik olarak Evernote hesabınıza ekleyebiliyorsunuz.

Reeder Mac OS

Uygulama açık olduğu sürece -tüm platformlarda- arka planda çalışarak güncel blog yazılarını otomatik olarak indiriyor. Bu özellik sayesinde mobil cihazınızda çevrimdışı iken bile Reeder üzerinden daha önce indirilmiş yazıları okuyabiliyorsunuz.

Uygulamanın diğer bir sekmesi olan Yıldızlı Olarak İşaretlenmişler, daha önceden beğendiğiniz ve program üzerinden (veya Google Reader üzerinden) yıldızlı olarak işaretlediklerinizi görebildiğiniz alan. Bu alanda da okunmamışlarda olduğu gibi hangi sitede, hangi kategoride kaç yazıyı yıldızlı olarak işaretlediğinizi görebiliyor ve istediğinizi -çevrimdışı iken bile- tekrar okuyabiliyorsunuz.

Reeder App

Reeder Mac OS Starred

Uygulamanın son sekmesi olan Tümü ile, abonesi olduğunuz tüm siteleri görebiliyor ve dilediğinize geçiş yaparak yayınlanmış yazıları okuyabiliyorsunuz.

Uygulama hakkında düşüncelerimi özetleyecek olursam, sade bir ekranda, zahmetsizçe blog yazılarını okuyabileceğiniz, beğendiğiniz yazıları kolayca paylaşabileceğiniz, saklayabileceğiniz bir uygulama arıyorsanız hiç düşünmeden Reeder’i satın almanızı tavsiye ederim.

iOS App, Mac OS App Kategorilerinde yayınlandı. , , , , , , , , , , , .

Yorumlara kapatılmıştır.