Mac OS X Lion’da Tuş Tekrarını Sağlayabilmek

    

Yine bir Mac OS X Lion özelliği ile karşı karşıyayız. Apple, iOS’larda kullandığı alternatif tuş sistemini Lion sürümüne de koydu. Bu sistem, bir tuşa bastığınızda o tuşun diğer alfabelerde bir karşılığı, farklı bir kullanımı varsa, ekrana onunla ilgili seçenekleri çıkartıyor ve işinize yarayacak olan seçeneği yazınıza ilave etmenizi sağlıyor. Örneğin “s” tuşuna basılı tuttuğunuzda “s” harfinin farklı dillerde kullanılan versiyonlarını size sunuyor. Örneğin Almanca bir metin hazırlıyor ve “ss” anlamına gelen “ß” harfini yazmak istiyorsanız “s” tuşuna basılı tutuyor ve klavyeden 2′ye basıyorsunuz. Yazınıza otomatik olarak “ß” eklenmiş oluyor.

Mac OS X Lion Tuş TekrarıEğer farklı dillerde bir yazıma ihtiyacınız yok ve sıklıkla tuş tekrarı yapıyor -yapmak- istiyorsanız bu özellik sizin için gereksiz olabilir. Örneğin Facebook’ta bir arkadaşınızın resmine yorum yaparken “aaaaaaaaaaaaaaaa bu resmi ne zaman çektirdin” yazmak isterseniz 16 kez “a” tuşuna basmanız gerekir. Ama buna mecbur değilsiniz. Gelin birlikte bu özelliği nasıl kapatacağımızı görelim.

Tüm özellikleri açıp, kaparken kullandığımız Terminalimizi yine açıyoruz. Terminale erişmek için dilerseniz bir Spotlight araması yapabilir (Command + Shift ile Spotlight araması açabilir ve Terminal yazarak arama yapabilirsiniz.) dilerseniz de Uygulamalar -> İzlenceler yolunu izleyerek erişebilirsiniz. (Applications -> Utilities)

Terminal açıldıktan sonra komut satırına yazmanız gereken komut:

defaults write -g ApplePressAndHoldEnabled -bool false

olacaktır. Böylece artık tüm metin işlemlerinizde tuşa basılı tutarak tekrar yapmayı sağlayabilirsiniz. (Bu işlemin aktif olması için, metin işlemi yaptığınız uygulamayı da -eğer açıksa- bir kez kapatıp tekrar açmalısınız.)

Eğer tekrar bu özelliği aktif etmek isterseniz komut satırına:

defaults write -g ApplePressAndHoldEnabled -bool true

yazıp Return (Enter) tuşuna basmanız yeterli olacaktır.

Terminal ile Tuş Tekrarını Açmak

Genel, Mac OS X Lion Kategorilerinde yayınlandı. , , .

Mac OS X Lion’da Tuş Tekrarını Sağlayabilmek için 1 yorum var

  1. odchudzanie :

    mahirsumer.com.tr şimdi benim favori web sitesi!