SEO için İpuçları – 5 – Sık Yapılan Hatalar

    

SEO için İpuçları yazı dizime sık yapılan hatalar ile devam etmek istedim. Daha önceki yazılara erişmek için buraya tıklayabilirsiniz. Yazıma başlamadan önce burada yazdıklarımı tüm web tasarımcıların üzerine alınmasını istemem. :) Hatta elimden geldiğince kendi sitemizi kullanarak örnekleri anlatmak istiyorum ki başka siteleri kırmayalım. Yazıda anlatacaklarım, binlerce kobinin web sitesini incelemiş birisi olarak sıklıkla karşıma çıkan hatalardan oluşuyor.

SEO yani Arama Motoru Optimizasyonu, web sitesi sahipleri tarafından artık istenen demirbaşlar arasında yer almaya başladı. Hal böyle olunca da bilse de bilmese de herkes SEO yapmak zorunda kaldı, kalıyor. Kimisi bu işi site sahibine göstermelik yapıyor kimisi hakikaten uzun vadede işe yarayacak şeyler yapıyor.

Bu işi göstermelik olarak yapanların da çoğu zaman yaptığı kronik hatalar bulunuyor. Bunlardan bazılarını sizlerle paylaşmak isterim.

Büyük Harflerle Meta Tag kullanımı:

Web tasarımcıların çoğu Meta Tag olarak belirttiğimiz Title, Keywords, Description alanlarının tamamını büyük harfler kullanarak hazırlıyor. Başta Google olmak üzere tüm arama motorları böyle bir kullanımı desteklemiyor. Desteklememekten kastım; size hızlı ve daha iyi indekslenmeniz için artı bir puan vermiyor. Yoksa bir şekilde siteniz Google ve diğer arama motorlarında indekslenecektir. Meta Tag’lar ile ilgili daha önceki yazımda bunların nasıl kullanılması gerektiğine dair bazı -bildiğim- bilgileri sizlerle paylaşmıştım.

Büyük Harf ile Title Kullanımı

Robots.txt veya Robots Meta Tag’ının Yanlış Kullanımı:

Sıklıkla yanlış kullanılan özelliklerden birisi de Robots.txt (veya Robots Tag’ı). Web tasarımcılar böyle birşeyin olduğunun farkına varıyorlar ama ne zaman, nerede, nasıl kullanılması gerektiğini araştırmıyorlar. Hazırladıkları web sitesinde kullanmak için başkalarının hazırladığı robots.txt’leri indirip sistemlerine atıyorlar. Ama bakıyorsunuz ki attıkları dosyanın içerisinde nofollow, noindex ibareleri yer alıyor. Hal böyle olunca da site indekslenmiyor.

Sık Kelime Tekrarları:

Google vb. arama motorları bildiğiniz üzere sitemizde yer alan içeriğe göre sitemizi indekslerler. Hal böyle olunca siteye yazacağımız yazılar da önem arz ediyor. Ne kadar çok işimizi anlatan anlamlı metinler yazarsak şansımız o kadar artacaktır. Tabi bu metin yazımı sırasında az önce kurduğum cümledeki gibi anlamlı şeyler yazmaya özen göstermek gerekiyor. Ama malesef bir çok web tasarımcı site sahiplerini yanlış yönlendirerek, arama motorunda çıkmak istedikleri kelimeleri sitelerine bolca koymalarını sağlıyorlar veya direk kendileri koyuyorlar. Haklı olarak site sahipleri bunun doğru bir yol olduğunu düşünüyor ve çalıştıkları tüm web tasarımcılardan bunu yapmalarını istiyorlar. Hal böyle olunca sitede bir sürü gereksiz kelime tekrarı görüyoruz. Bazen buna Kelime Bulutu yapıyoruz biz deselerde onu da yapmanın doğru bir yolu olduğundan haberleri olmuyor.

SEO için Kelime Tekrarı Yapmak

Gizli Yazılar:

Son zamanlarda çok rastlamadığım ama önceleri çok fazla yapılan bir hata da gizli yazılar. Az önce bahsettiğim gibi arama motorları için site içeriğinin önemli olduğunu biliyor web tasarımcılar. Ama bunu bilmek yanlış şeyler yapmalarına malesef engel olamıyor. Web tasarımcılar tüm site içeriğini ana sayfaya koyarak daha hızlı indekslenmek istiyorlar. Tabi bazı durumlarda ana sayfa tüm yazıları kaldırabilecek bir tasarımda olmuyor. Bu yüzden de yazıların bir çoğunu arka plan ile aynı renk yaparak yada font büyüklüğünü 1px yaparak yazıları gizlemeye çalışıyorlar. Durum böyle olunca siz bir siteye girdiğinizde abes birşey görmüyorsunuz. Ama tabi arama motorları bunları görüyor ve siteyi hemen yasaklılar bölümüne alıyor. Bu tarz sitelerde CTRL + A tuş kombinasyonu ile tüm gizli yazıları görmek mümkün oluyor.

SEO için Gizli Yazılar

Yanlış Backlink Kullanımı:

Backlink, -Link Değişimi olarak da adlandırabiliriz- SEO için önemli bir faktördür. Sizin internet sitenizin linki, anlamlı bir şekilde ne kadar çok sitede yer alırsa sizin daha çok ve daha yukarda indekslenme şansınız artacaktır. Örneğin içinde sitenizin linki geçen haberlerin doğru internet sitelerinde yer alması veya popüler bir sitede sizin internet siteniz referans gösterilerek yazıların yer alması size büyük fayda sağlayacaktır. Bunun bilincinde olan web tasarımcılar, site sahiplerine çabuk indekslenme ve hızlı yükselme için Backlink satın almalarını öneriyor. Malesef ki Backlink satışı yapan arkadaşlar, sitenizin linklerini sizin düşündüğünüz anlamda doğru bir biçimde yerleştirmiyor. Ellerinde bulunan tüm sitelere rastgele sizin linklerinizi koyuyorlar. Şu sıralar en popüler yöntem, hazır scriptler aracılığı ile blog sitelere yorumlar bırakmak. Eğer es kaza o sitede yorumlar otomatik olarak kabul ediliyorsa hemen o yazı orada yayınlanmaya başlıyor. Örneğin bir Yemek Blogunda anlamsız yere bir Estetik backlinki görebilirsiniz. Sanırım doktorumuz nerelere linklerinin konulduğunu bilmiyor. Ama artık Google bununla ilgili uyarı mailleri gönderiyor. (Eğer Webmaster Tools ile bir eşleştirme yapılmışsa)

Hatalı Baclink Kullanımı

Toplistler Yerleştirmek:

Bu da aslında son zamanlarda sıkça karşılaştığım bir hata değil. Ama hala bunu kullanmayı tercih eden amatörler de oluyor. Sitenize Toplist adı verilen internet sitelerinin linklerini koyarak sitenizin daha çabuk indeksleneceğini iddia eden web tasarımcılar çıkacaktır. Bunun dışında Toplistler çoğu zaman site için sayaç olarak tercih ediliyor. Siz sitenize sayaç koyduğunuzu sanarken aslında başka sitenin reklamını yapıyor oluyorsunuz. Az önce bahsettiğim Backlink mantığını ele alırsak, Google sizin sitenizde ne kadar çok link olduğu ile ilgilenmek yerine sitenizin linkinin nerelerde yer aldığıyla ilgilenir. O yüzden siz sitenize çok popüler binlerce sitenin linkini de koysanız size bir fayda sağlamayacaktır.

Toplist Kullanımı

İlk etapta aklıma gelenler, gözüme çarpanlar bunlar. Aklıma geldikçe yenileri eklemeye çalışacağım.

İpuçları, SEO Kategorilerinde yayınlandı. , , , , , , , , , , , , .

SEO için İpuçları – 5 – Sık Yapılan Hatalar için 4 yorum var

  1. Meraba, yazınızı beğenerek okudum. yararlı bilgiler vermişsiniz… Anlam veremediğim şeydi bu backlink olayı… Hani parayla satış olsun şu olsun bu olsun… Karşılıklı reklam vermek daha mantıklı geliyor nedense bu tür durumlarda.. Size şöyle bişi soleyim… 1 tane sitem var ve bunu backlink olarak bazı yerlere koydum (hoş şu an hala alexa da site linking kısmında 0 gözüküyor yaa neyse ) Sitenin hiti 21 milyondan (alexa da) 5 milyona düştü… 5 gün içerisinde… Birtane daha websitesi var bu ise sadece güncel yazılardan oluşuyor… 9 milyondan 5.800.00 kusurlere düştü.. Ama hiçbi yerde tanıtımını yapmadım.. Verdiğim ilk site statik bir site olup 2. si güncellediğim blogumdu… Kararı vermek size kalmış dilerseniz aktif içerikli bir site kurup yükselmesini sağlayabilirsiniz dilersenizde reklamını yapıp…

    Yazın için teşekkürler

  2. çok doğru kunulara değinmişsiniz kutlarım

  3. Uzun zamandır internette seo ile konuları araştırıyorum artık insanlar kopyala yapıştır yaparak yazılar anlamsız hale gelmiş. Güzel ve anlamlı konu anlatımınız için teşekkürler.

  4. Merhabalar üstat, aslında dediğiniz gibi toplist’lere link vermek gibi hatalar yapılıyor. Ama şöylede bir durum var, bu toplist tarzı siteleri kullanan sitelerin hızla yükselişte olduğunu görmekteyim. Belkide onlar için bir anlık bir dönemdir. Değişen algoritmalarla beraber dibe vuracaklardır sanırım. Birde affınıza sığınarak eklemek istiyorum. En büyük yapılan hatalardan biride copy-paste içerik olsa gerek. Arama motoru bazlı düşünerek kopya içerikle hem ziyaretçiyi hemde arama motoru kandırma çabası en kötü seoda yapılabilecek hatalardan biri olsa gerek.