SEO için İpuçları – 2 – Web Sitelerimizin Yapısı

    

SEO için İpuçları 1 yazımdan sonra bu yazımda SEO için web sayfalarımız nasıl olmalıdır hakkında kısaca bilgi vermek istiyorum.

Bir önceki yazımıza istinaden alan adımızı aldık, hosting şirketimizi belirledik ve iş web sitemizi hazırlamaya geldi. İşin önemli kısımları bundan sonra başlıyor. Acaba neler yaparsam SEO için uygun bir web sitesi yapmış oluruma biraz cevap vermek isterim.

Bildiğiniz üzere web sayfası tasarlamanın bir çok yolu var. HTML ile kodlanmış statik web sayfaları, bir programlama diliyle tasarlanmış (PHP, ASP gibi) web sayfaları, Flash programı ile tasarlanmış animatik web sayfaları gibi.

Web sitemizi tasarlarken hangisinin işimize en çok yarayacağını ve bizim için en çok hangisinin gerekli olduğuna karar vermemiz gerekir. Tabi buradan şu anlaşılmaması gerekir. Sadece bir yöntem izleyerek web sayfası mı tasarlamamız şart? Tabi ki değil. Dilerseniz yukarıda bahsettiğim 3 türü de barındıran siteler tasarlayabilirsiniz. (Zaten bir web sayfası için HTML her daim zorunludur. Diğerleri isteğe bağlıdır.)

HTML, PHP ve Flash

Web sitemizi tasarlarken, aynı alan adı seçiminde olduğu gibi ne için kullanacağımızı bilmek bizim işimizi kolaylaştıracaktır. Eğer arama motorlarınca indekslenmek sizin için çok önemli ise kesinlikle Flash tabanlı bir internet sitesi yapmanızı tavsiye etmem. Ama benim arama motorlarıyla işim olmaz, ben ürünümü/hizmetimi janjanlı bir biçimde tanıtmak isterim derseniz o zaman Flash sizin için ideal olacaktır.

Genel olarak örneklere baktığınızda herhangi bir marka bilinirliği sorunu olmayan markaların özel ürün veya hizmet bazlı siteleri veya bir film, müzik albümü, video oyunu gibi siteler Flash ile tasarlanıyor. Bu da onların amacının sadece görsellik olmasından kaynaklanıyor. Mesela aşağıdaki resim ile gidebileceğiniz Lego Star Wars oyunun sitesi bir Flash tabanlı web sitesidir. Az önce de bahsettiğim gibi bu sitenin zaten indekslenme gibi bir düşüncesi, sorunu yoktur. Ürünleri daha gösterişi nasıl sunarımın peşindedir.

Lego Star Wars Flash Site

Arama motorları web sayfalarını bizim gördüğümüz gibi görmezler. Biz, Flash bir site dahi olsa ekranda yazan yazıları, resimleri vb. öğeleri rahatça görürüz. Ama arama motorları siteyi kaynak koduna göre görür ve tanırlar. Bu sebeple de Flash tabanlı web sitelerini indekslemede sıkıntı yaşarlar.

Çünkü Flash siteler aslında tek bir dosyadan oluşan, içerisinde neler yazdığı, nasıl resimlerin barındırıldığı belirli olmayan sitelerdir. Arama motoru, sitenizin kaynak koduna baktığında içeriğe ilişkin herhangi bir veri görmezse sitenizi ya hiç indekslemeyecektir yada bizim istediğimiz gibi önemsediğimiz kelimelerde bizi var etmeyecektir.

Web sayfamızı HTML ile kodlayarak sadece gerekli yerlerde Flash kullanmak en idealidir. Ama tamamen Flash’dan bağımsız bir site istiyorsanız ve sitenizde yine de animatik şeyler olmasından yanaysanız o zaman size tavsiyem HTML5 ile siteler tasarlamanızdır. Arama motorlarının en sevdiği tür budur.

HTML5

Tabi sitelerimizi HTML ile veya HTML5 ile kodlamak başlı başına yeterli olmuyor. Kodlamada da dikkat etmemiz gereken unsurlar bulunuyor. Bunları daha sonraki yazılarımda sırasıyla anlatmaya çalışacağım.

Sitemizin kodlanması aşamasında en çok dikkat etmemiz gereken hususlardan birisi de sayfamızın üst bölümüdür.

Arama motorları sayfalarımızın kaynak kodlarını okumaya yukarıdan aşağıya doğru başlarlar. Bu yüzden sayfamızın üst bölümü çok önemlidir. Sıklıkla yapılan hatalardan birisi, site menümüzün sadece resimden oluşmasıdır. Bunun yerine menümüzü yazı ile kodlarsak arama motorlarına daha fazla bilgi vermiş oluruz.

Sayfalarımızın Üst Bölümü Önemlidir

Sitemizin üst bölümünde bazı durumlarda resim animasyonları kullanmamız gerekebiliyor. Bu durumlarda, resimleri de kodlarken belli kurallara dikkat edersek buda bize sıkıntı yaratmayacaktır.

Arama motorları için web sayfalarımız içerisinde en önemlisi ana sayfamızdır. Çünkü arama motorları, ana sayfamız sayesinde diğer alt sayfalarımıza erişirler. Ana sayfamızdan nerelere linkler verilmiş ise, buna göre bütün sayfalarımızı tararlar. Bu sebeple ana sayfamız diğerlerine göre daha fazla önemi hak ediyor.

Web sitelerini tasarlarken bazen sitemizin önce bir intro ile açılmasının doğru ve daha şık olacağı gibi bir yargıya kapılırız. Aslında bu görsel olarak doğru gibi görünsede SEO için büyük bir yanlış sayılabilir. Çünkü intro sayfamızı bizim ana sayfamız olarak algılayan arama motorları, o sayfadan diğer içerik sayfalarına linkler bulamayınca sitenizin tümünü tarayamayacaktır. Bu da bizim olası indekslenmelerimize engel olacaktır.

Intro Sayfası

Anlattıklarımı özetleyecek olursam:

  • Eğer indekslenme kaygımız varsa sitelerimizi Flash tabanlı hazırlamamız gerekmektedir.
  • Sitelerimizin üst bölümü önemlidir, burada mümkün mertebe -kaynak kodundan okunabilir- çok bilgi vermeliyiz.
  • Ana sayfa, sitemizin en önemli sayfasıdır. Bu sebeple sitemizi bir Intro sayfası ile açmamamız gerekir.

Bol indeksli günler dilerim.

İpuçları, Programlama, SEO Kategorilerinde yayınlandı. , , , , , .

Yorumlara kapatılmıştır.