OS X Mountain Lion İnceleme

    

Apple, Mac OS X serisinin yeni versiyonu olan Mountain Lion’u geçtiğimiz günlerde yazılım geliştiriciler için sunmuştu. Yaz aylarında tüm kullanıcılar için hizmete sunulacak olan işletim sistemini bugün indirip kurma şansına sahip oldum. İlk bakışta gözüme çarpanları da sizinle paylaşmak istedim.

OS X Lion Mountain Lion

İşletim sistemini MacBook Air’imde kurulu olan Lion sürümünün üzerine kurdum. Tahmin ediyorum ki bu sebeple ilk başta yapılması gereken bazı ayarları yapmadan geçtim. (iCloud kurulması, hesapların tanıtımı vb. gibi)

Giriş ekranında herhangi bir değişikliğe rastlamadım. Ama tahminim bunu değiştirecekleri yönünde. Çünkü genelde her versiyonda yeniliyorlar fakat bu yenileme işlemini gerçek sürümün çıkmasına yakın yapıyorlar.

Yeni sistemde ilk dikkat çeken özellik isminden Mac’in çıkartılması olmuş. Artık adı OS X olarak geçiyor. Sanıyorum taşınabilir cihazlarda kullandığı iOS’u da değiştirerek ortak bir isimde buluşturacaklar. Çünkü iOS üzerinde kullandığı teknolojiyi bu sürümde çok daha fazla kullanıcıya hissettirmiş durumdalar. İlerleyen zamanlarda da ikisinin aynı çalışacağına inanıyorum.

OS X Mountain Lion

İlk girdiğim ekranlardan birisi Sistem Tercihleri oldu. Lion sürümünde yer alan Mobile Me artık burada yer almıyor. Mobile Me hizmetinin Haziran’da son bulacak olması bunun sebebi sanırım. Bunun yanı sıra sistemin yeni özelliklerinden Bildirimler bu ekranda yerini almış. Buradan Bildirimler için ayarları yapabiliyorsunuz.

Mountain Lion Sistem Tercihleri

Bildirimler’den bahsetmişken biraz onu anlatayım sizlere. iOS5 ile tanıştığımız (Android’ciler bize gülüyorlardı ilk duyurulduğunda) Bildirimler, masaüstü yazılıma da bire bir entegre edilmiş durumda. Aslında Growl uygulamasının Apple tarafından yapılmış bir sürümü de diyebiliriz buna. Daha önceleri programların verdiği uyarılar Growl sayesinde görüntüleniyordu. Örneğin Adium’da bir sohbet başladığında veya Dropbox üzerinde bir değişiklik olduğunda Growl ile uyarı alabiliyorduk. Bildirimler ile artık bunları Apple sisteminde alabileceğiz diyebiliriz. Şu anda sadece kendi uygulamaları ile (iMessage, Mail, Game Center, App Store vb. gibi) entegre görünen bu özellik ilerleyen zamanlarda üçüncü parti uygulamalara da hızlıca adapte edilecektir.

OS X Mountain Lion Bildirimler

Growl tarzı uyarı sisteminin yanı sıra Menü Bar’a yeni yerleşen iç içe daireler simgesi ile tüm Bildirimleri görebiliyoruz. Sistem Tercihlerinden burada kaç tane bildirimin saklanabileceğini seçebiliyoruz.

Mountain Lion Tüm Bildirimler

Bildirimlerin ardından incelediğim iCloud’da da önemli değişiklikler olmuş. Örneğin Lion sürümünde yer alan E-Posta ve Notlar senkronizasyonu artık bir kaç parçaya ayrılmış durumda. Yeni sistemde Mail, Notlar ve Hesaplar olarak karşımıza çıkıyor. Artık Notlar bölümü bir eposta hesabı üzerinden değil direk iCloud üzerinden senkronize edilebiliyor. Ayrıca Mail’lerden bağımsız olarak eklenen Hesaplar bölümü, sisteme tanıttığımız Twitter, Flickr, Vimeo vb. hesapları senkronize etmemize yarıyor. Bunun yanı sıra kullanımı teşvik edecek güzel bir özellik eklemişler. Dökümanlarımızı direkt olarak iCloud’a kayıt edebiliyoruz. Daha da geliştirilince Dropbox’ı bırakabilirim.

Mountain Lion iCloud Ayarları

Sisteme eklenen güzel özelliklerden birisi dahili hesaplar. Twitter, Flickr, Vimeo gibi hesaplarımızı sisteme tanıtabiliyor ve bunları sistem üzerinde yer alan özelliklerle hızlıca kullanabiliyoruz. Örneğin bir web sayfasını hızlıca Twitter’da paylaşabiliyoruz.

OS X Mountain Lion Hesaplar

Mountain Lion Twitter Hesabı Eklemek

Gelelim Safari’ye. Eklenen en güzel özellik Paylaşma butonu. (Share özelliği) Bu buton aracılığı ile sisteme tanıttığımız hesaplar üzerinden paylaşımlar yapabiliyoruz. Örneğin web sayfamı Twitter’da hızlıca paylaşmak için bu butona basıp Twitter seçeneğini seçiyorum ve karşıma çıkan alana metni yazarak Tweet atabiliyorum.

Mountain Lion Safari Share

Safari ile Tweet

Safari üzerinden paylaşma ile ilgili olarak şöyle güzel bir şeye de rastladım. Örneğin sayfa üzerinde yer alan bir resmi hızlı bir şekilde Tweet atmak için resme sağ tıklayıp Twitter seçeneğini seçmemiz yeterli oluyor.

Mountain Lion ile Safari Üzerinden Tweet

Mountain Lion ile Safari Üzerinden Resmi Tweet Atmak

Tabi bunlar sadece Twitter ile sınırlı değil. Mail gönderme, iMessage ile mesaj olarak gönderme vb. seçeneklerde mevcut.

iMessage’a gelmişken biraz da ondan bahsedelim. Yine iOS5 ile Apple’ın bize kazandırdığı iMessage, iOS işletim sistemleri arasında ücretsiz mesajlaşmamıza yarıyordu. Artık bunu masaüstü bilgisayarlarımıza da entegre etmiş durumdalar. iChat uygulamasını kaldırarak entegre ettikleri iMessage ile mesaj göndermenin yanı sıra, iChat ile yapmış olduğumuz Anlık Sohbetleri de yapabiliyoruz. (Örneğin GTalk hesabı kurarak) Dileyenler iMessage’ın Beta versiyonunu Lion işletim sistemine de kurabiliyorlar.

Mountain Lion iMessage

Uzun zamandır Mac’de olmasını istediğim Notlar uygulaması sonunda bu sürümde yerini alıyor. En çok buna sevindiğimi söyleyebilirim. iOS üzerinde alıştığımız Notlar uygulamasının aynısı olan uygulama ile tüm cihazlarımızda senkronize olabilecek notlar alabiliyoruz. Bu uygulama ile sanıyorum Evernote’a da veda edeceğim.

Mountain Lion Notlar

Aldığımız notları, Safari’de olduğu gibi hızlı bir şekile paylaşabiliyoruz. Notları dilersek istediğimiz kişiye eposta atabiliyor dilersek iMessage üzerinden mesaj olarak gönderebiliyoruz.

OS X Mountain Lion ile Notları Paylaşmak

Notlar ile ilgili en güzel özelliklerden birisi de, istediğimiz notu masaüstüne sabitleyebiliyor olmamız. İstediğimiz nota çift tıklayarak onu masaüstümüzde sabit hale getirebiliyoruz. Şimdilik tek kötü tarafı bilgisayarımız yeniden başladığında masaüstünde olmaması.

Notlar OS X Mountain Lion'da Masaüstünde

Yine iOS5′de yer alan ve yeni işletim sistemine entegre ettikleri uygulamalardan birisi Reminders. Bu uygulama da To-Do uygulamalarına ekstra para vermemizin önüne geçiyor. Basit ve kullanışlı biçimde To-Do Listler hazırlayabiliyoruz.

Mountain Lion Reminders

Son olarak yeni eklenen özelliklerden biri olan Game Center’ı kısaca anlatmak isterim. Yine iOS üzerinden alışık olduğumuz bu uygulama ile, oynadığımız oyunlarda yaptığımız skorları paylaşabiliyor, arkadaşlarımızla rekabete girebiliyor, oynanabilecek ortak oyunları oynayabiliyoruz.

Mountain Lion Game Center

Biraz uzun bir yazı oldu ama daha anlatacağım şeylerin yarısı bile değil aslında. Toparlayacak olursam, Apple yine yapmış yapacağını demem yeterli olacaktır aslında. Özellikle Cloud Computing olayına bence noktayı koyacak durumda. Bütün cihazlarımı senkronize kullanmanın verdiği zevk gerçekten bambaşka. Ayrıca eklediği yenilikler ile üçüncü parti uygulamalara da ihtiyacı azaltıyor. Kararlı sürümün bir an önce çıkmasını ve diğer tüm cihazlarımda kullanmayı sabırsızlıkla bekliyorum.

OS X Mountain Lion, Ürünler Kategorilerinde yayınlandı. , , , , .

OS X Mountain Lion İnceleme için 4 yorum var

  1. Yılmaz :

    Merhabalar Mahir Bey,

    Mac’in bu sürümünü yükleme konusunda yardımcı olabilir misiniz acaba bana i5 işlemcili normal dell marka laptop kullanıyorum.iyi akşamlar dilerim…

  2. Kısa , öz ve faydalı bir makale olmuş teşekkürler.