Microsoft Satış Konusunda Apple’ın İzinden Gidecek

    

Apple, Mac OS X Lion işletim sistemini hazırlamaya başladığında, işletim sistemini nasıl satacağı ile ilgili stratejisini de değiştirmişti. Klasik, kutulu program satma olayını App Store ile yavaş yavaş bitirmeyi hedefleyen Apple, yeni işletim sistemini de bu yolla satmaya karar vermişti. Lion’un satışını sadece App Store üzerinden yapacağını duyurmasıyla birlikte kullanıcılar, heyecanla yeni işletimin sisteminin çıkmasını beklediler. İşletim sistemi çıktığı gün 1 Milyonun üzerinde indirilme sayısına sahip oldu. Bugüne kadar toplamda 6 milyon kez indirildi. Bu sayı aslında bir işletim sisteminin satışı için rekor denebilecek bir sayıydı. (Her bir kopyanın bedelinin 29.99$ olduğu da düşünülürse gerçekten bir rekor denilebilir.)

Mac OS X LionBaşta Çin olmak üzere dünya üzerinde bir çok ülkede -ağırlıklı olarak işletim sistemleri olmak üzere- korsan yazılımlar kullanılmakta. Korsandan nasibini alan en büyük şirket ise tahmin edeceğiniz gibi Microsoft. Özellikle işletim sistemlerinin korsan kullanılmasından muzdarip olan Microsoft, kutulu işletim sistemi satma stratejisini biraz değiştirecekmiş gibi duruyor. Windows 8′i dijital ortamdan satmayı hedefleyen Microsoft, fiyatları da eskiye göre daha makul bir düzeye çekeceğini hissettiriyor.

Şirketin resmi blogunda müşterilerine daha iyi hizmet vermek için “kurulum deneyimini geliştirdiklerini” duyuran yetkililer, geçmişte, kullanıcıların var olan Windows sürümünü güncelleyebilmek için, önce DVD’yi satın almaları, aldıkları DVD’nin sorunsuz çıkmasını beklediklerini, sorunsuz çıkan DVD’den sorunsuz bir kurulum yapmaya çalıştıklarını belirtiyorlar. Ama artık bunun eskiyen bir tür uygulama olduğunu kabul ediyorlar. Kutulu olarak da satışa devam edeceklerini belirten yetkililer, önceliklerinin, basit bir kaç adımda online olarak güncelleme yapılabilmesini sağlamak olduğunu söylüyorlar.

Windows’un daha önceki sürümleri de şu an için online satılabiliyor. Fakat bu online satın alma süreci Apple’ın App Store’unda olduğu gibi kolay değil malesef. Örneğin Windows 7′yi online olarak kurmak isteyen kullanıcıların, kullanıcı deneyimi adına 60 farklı ekranla karşılaşarak kurulumu tamamlamaları gerekiyor. Tipik bir Windows 7 kurulumu şöyle oluyor:

Windows 7 Online KurulumGeliştirilecek olan yeni sistemde hızlı, esnek ve kolay bir kurulum deneyimi sağlamaya çalışılacağını belirten yetkililer, kurulumun birden fazla türü olacağını söylüyorlar. Dileyen kullanıcılar işletim sistemini tamamen indirdikten sonra sıfırdan bir kurulum veya var olan işletim sistemini güncellemek için parçalı indirmeye sahip bir kurulum yapabilecekler. Böylece internet bağlantısı kesilse bile, var olan işletim sistemi etkilenmeyecek, kurulum herşey tamamlandığında devam edecek. Bu yöntemin Windows 8′in satışlarını büyük ölçüde etkileyeceğini belirtiyorlar.

Windows 8 SetupWindows 8 Setup

Genel, Windows Kategorilerinde yayınlandı. , , .

Yorumlara kapatılmıştır.