Macbook Pro Retina’da Eski Uygulamaları Açmak

    

Apple’ın son ürünü olan Macbook Pro Retina Display hepimizin bildiği üzere çok yüksek çözünürlükle geliyor. Bu yüksek çözünürlük 2880×1800 sınırlarına kadar dayanıyor. Bu da bir FULL HD televizyonda bulunan piksel sayısının 2,5 katı gibi bir rakama karşılık geliyor. Hal böyle olunca da ekran görüntüsünün kalitesini tartışmaya gerek kalmıyor.

MacBook Pro Retina Display

Apple böyle bir teknoloji ile ürün çıkardı çıkarmasına ama gel görelim ki şu anda OS X’de kullandığımız uygulamalar buna hazır değil. Uygulamaların neredeyse tamamında yazılarda bulanıklaşma, resimlerde piksellenme gibi hatalar karşımıza çıkıyor. İlk başta “aman o uygulamanın sorunu, beni ilgilendirmez” gibi bir düşünceyi insan içinden geçirsede zaman geçince bu hata insanın gözlerine zarar vermeye başlıyor. Bulanık yazıları okumak bir hayli zor oluyor. Benim en çok kullandığım uygulamalardan biri olan Twitter’ın ekran görüntüsünü aşağıda vermek istiyorum. Resmin üzerine tıklayınca orijinal hali açılacaktır ve bulanıklaşma olayını biraz da olsa anlatmaya çalışacaktır sizlere. Belki resimlerden çok fark edilmiyor olabilir.

Twitter Bulanık Görüntü

Uygulamaların hepsinin Retina Display‘e adapte olmasını beklemek zaman alacaktır. Örneğin şu anda en çok kullandığım uygulamalardan Coda2, Dreamweaver, Adium, Chrome gibi uygulamalar da buna hazır değil. Chrome yerine Safari kullanıyorum sıkıntım gidiyor ama gel gelelim hepsinin alternatifi yok ve hepsini kullanırken zorlanıyorum -zorlanıyordum- da diyebiliriz aslında. Çünkü Apple bunun için bir çözüm düşünmüş. Uygulamaları düşük çözünürlükte çalıştırarak uygulamadaki bulanıklaşmayı giderebiliyoruz ve bunu çok basit bir şekilde yapabiliyoruz.

Uygulama dosyasına sağ tıklayıp açılan menüden Get Info seçeneğini seçiyoruz. Karşımıza gelen ekrandan Open in Low Resolution yazısının yanına işaret koyarak bu ekranı kapatıyor ve uygulamayı yeniden çalıştırıyoruz.

Twitter Get Info

Hepsi bu kadar. Artık uygulamalarımızda ki yazıların bulanıklaşması hatası giderilecektir. Tüm temennimiz bir an önce tüm uygulamaların Retina Display’i desteklemesi.

Apple, İpuçları, Mac OS App, Mac OS X Lion, Ürünler Kategorilerinde yayınlandı. , , , , , , .

Yorumlara kapatılmıştır.