Mac OS X’de Tüm Uygulamaları Aynı Anda Kapatın

    

Mac OS’da açtığımız uygulamalar, Windows’da olduğu gibi X simgesine basmamız ile birlikte kapanmıyor. Uygulamalar arka planda çalışmaya devam ediyorlar. Dock üzerinde altında nokta şeklinde ışık yanan uygulamaların açık olduğunu anlıyoruz.

Bazı durumlarda uygulamadan çıkmadan bilgisayarı kapatmak veya yeniden başlatmak mümkün olmayabiliyor. Israrla uygulamanın kapalı olmasını istiyor Mac OS. Bu gibi durumların oluşmaması için tüm açık uygulamaları tek tek kapatmamız gerekebiliyor.

Bu işlemi kolaylaştırmak için şöyle basit bir kod betiği yazabilir ve bu dertten kurtulabilirsiniz. Bunun için:

Uygulamalar -> İzlenceler -> AppleScript Düzenleyici ‘yi açıyoruz. (Applications -> Utilities -> AppleScript Editor)

Düzenleyici açtıktan sonra aşağıdaki kod betiğini kopyalayıp yapıştırıyoruz.

tell application "System Events" to set quitapps to name of every
application process whose visible is true and name is not "Finder"
repeat with closeall in quitapps
quit application closeall
end repeat

AppleScript Editör

Uygulamanın hatasız olup olmadığını test etmek isterseniz Derle (Compile) tuşuna basmanız yeterli olacaktır. Eğer uygulamamızda bir hata yoksa program sorunsuz çalışacaktır. (Test ederken tüm programların kapanacağını unutmayın. Şu anda okuduğunuz bu blogun olduğu internet tarayıcınızda dahil)

Uygulamanızda bir hata yoksa kayıt ederek devamlı kullanabileceğimiz bir hale getirebiliriz. Bunun için Dosya -> Kaydet (File -> Save) diyoruz. Açılan ekranda uygulamamız için bir isim veriyoruz. Ben HerseyiKapat diye bir isim verdim. Uygulamayı nereye kayıt edeceğimizi seçtikten sonra Dosya Türü (File Type) olarak Uygulama (Application) seçiyoruz ve dosyamızı kayıt ediyoruz.

Herşeyi Kapatma Uygulaması

Artık dosyayı çalıştırarak tüm açık uygulamalardan hızlıca çıkabilirsiniz.

Uygulamayı buraya tıklayarak da indirebilirsiniz.

İpucu: Uygulamaları hızlı bir şekilde kapatmanın diğer bir yolu Cmd + Tab tuşu ile açık uygulamalar arasında gezerken, aktif olan uygulamanın üzerindeyken, Cmd tuşunu bırakmadan Q tuşuna basmanız. Böylece uygulamayı hızlıca kapatabilirsiniz.

 

İpuçları, Mac OS X Lion, Programlama Kategorilerinde yayınlandı. , , , .

Yorumlara kapatılmıştır.