Mac OS X’de Hatırlamadığınız Şifreleri Bulun

    

Günümüzde hemen hemen hepimiz bir çok yere üye oluyoruz, bir çok programa şifre ile erişiyoruz, birden fazla eposta adresi kullanıyoruz. Bu şekilde birden fazla şifre kullanmamız bizim için durumu biraz zorlaştırıyor. Genelde de hepimiz bilgisayarlarımızda girdiğimiz şifreleri hatırlama seçeneğini aktif ediyoruz ve tekrar siteye yada programa erişirken şifre girmiyoruz. Bu da bir süre sonra şifreleri unutmamıza sebep olabiliyor.

Eğer Mac OS kullanıcısıysanız, unuttuğunuz şifreleri tekrar bulmak hiç zor değil. Bunun için yapmanız gereken tek şey Anahtar Zinciri Erişimi’ni (Keychain) çalıştırmak. Bu uygulamaya erişmek için dilerseniz Uygulamalar -> İzlenceler -> Anahtar Zincir Erişimi yolunu kullanabilir (Applications -> Utilities -> Keychain Access) yada bir Spotlight aramasıyla uygulamayı çalıştırabilirsiniz. (Bunun için CMD + Space yaparak Spotlight araması açabilir ve arama çubuğuna keychain yazabilirsiniz.)

Keychain Access

Uygulama açıldıktan sonra karşımıza aşağıdakine benzer bir pencere gelecektir. Burada yer alan sol menüde kategorilenmiş halde tüm özel bilgileri görebilirsiniz. Sağ tarafta ise aradığınız bilginin adını, türünü vb bilgilerini bulabilirsiniz.

Keychain Access Mac OS

Aradığınız bilgiye kısaca ulaşmak için ekrandaki arama çubuğunu kullanabilirsiniz. Örneğin eposta adresinizin şifresini arıyorsanız arama çubuğuna eposta@gmail.com gibi birşey yazarak sonucun hızlıca karşınıza çıkmasını sağlabilirsiniz.

Aramanızın ardından doğru sonucu bulduktan sonra çift tıklayarak bu bilginin detaylarını açabilirsiniz. Sistem, açılan ekranda halen size aradığınız şifreyi sunmayacaktır.

Keychain AccessŞifrenizi görmek için Parolayı Göster (Show Password) yazısının yanındaki kutucuğu işaretlemeniz gerekecektir. Kutucuğa basmanız ile birlikte, daha önceden ayarlamış olduğunuz bilgisayar parolanızı girmeniz, şifreyi görmeniz için yeterli olacaktır.

Keychain Access

Bu işlem sayesinde artık unuttuğunuz hiç bir parolanız kalmayacak.

İpuçları, Mac OS X Lion Kategorilerinde yayınlandı. , , .

Mac OS X’de Hatırlamadığınız Şifreleri Bulun için 2 yorum var

  1. Sureyya :

    Ayni islemi iPhone da yada ipadde nasil yapabiliriz? Unuttugum mail sifrem lazim..

    • Mahir Sümer :

      Uzun zamandır iPhone kullanmıyorum malesef. O yüzden bilgi veremeyeceğim. İyi çalışmalar.