Mac OS İkonlarının Yaratıcısı Susan Kare

    

Bilgisayarın, bizim bildiğimiz anlamda bilgisayar olmadığı bir zamanı hayal edin ve birileri gelip sizden, bilgisayar arayüzünde kullanmak üzere ikonlar tasarlamanızı istiyor…

Susan Kare’in hikayesi de böyle başlıyor aslında. Lise arkadaşı Andy Hertzfeld’den gelen bir telefon sonrası 1982 yılında Apple’da grafik tasarımcısı olarak işe başlayan Susan Kare, ikon kavramının yaratıcısı olarak da adlandırılabilir.  Apple’a ilk başladığında kartiviziti “Macintosh Artist” olan Kare, daha sonra Apple’da “Creative Director” ünvanına kadar yükseldi. Apple’a başlama sebebi, geliştirilen yeni bilgisayar yazılımında kullanılmak üzere fontlar tasarlamasıydı.

Susan Kare Font Tasarımı

Susan Kare tarafından tasarlanan ilk font

Fakat daha sonra arayüz kavramını geliştirmek isteyen Apple farklı şeyler denemek için kolları sıvamıştı. Bilgisayar için yaratılan arayüzde, uygulamalara erişmek için kullanıcılara kolaylık sağlayacağı düşünülen ikonların yaratılması için Kare’den yardım istediler. Kendisinden ikon tasarlanması istendiği zaman öncelikle bunun nasıl birşey olabileceğini hayal edemiyordu. Kabaca kendisine anlatılan “kare-kare birşeyler olacak” lardan, (grid base) kendi kafasında yarattığı simgeleri kağıt üzerine döktü. Kağıt üzerinde yaratılan ikonlar bir şekilde bilgisayar arayüzüne aktarıldıktan sonra artık bilgisayar arayüz kavramı farklı bir hal almaya başlamıştı. Kariyerine Apple’da başlayan, aralarında Facebook ve Microsoft’un da bulunduğu bir çok lider web sitesi ve yazılım firmasına tasarımlar yapan Susan Kare’in ilk çalışmalarında bazıları:

Susan KareSusan KareSusan KareSusan KareSusan KareSusan KareSusan KareSusan KareSusan KareSusan KareSusan Kare

Genel, Tasarım Kategorilerinde yayınlandı. , , .

Yorumlara kapatılmıştır.