Google Arama Uygulaması iOS Cihazlar için Güncellendi

    

Google her ne kadar Android’in “sahibi” olsada, uygulamalarında önceliği iOS’a vermiş görünüyor. iOS için hazırlanan arama uygulamasının yeni versiyonunu dün yayına aldı. Bir önceki sürümden çok büyük farklılıklar içeren uygulama hakkında ilk göze çarpanları kısaca yazmak, deneyimlerimi paylaşmak istiyorum.

Daha önceki uygulama üst tarafı beyaz, alt tarafı gri olan bir ekranla açılır ve yüklendikten sonra gri alana arama sonuçları gelecek olan ekran yerleşirdi. Bu versiyonda ise şık bir Google logosu ile açılmaya başlıyor.

Google iOS App Ekran Görüntüsü
Uygulama yüklenip açıldıktan sonra, Google’a yakışır sade bir ekranda işlemleri yapmaya başlayabiliyoruz. Ana ekrana arama yapmak için bir yazı alanı ve arama butonunun yanısıra kolay ulaşım sağlayan 3 buton koymuşlar. Bunlardan ilki geçmiş aramalarımızı gösteren ve tekrar hızlı şekilde arama yapmamızı sağlayan Geçmiş, ikincisi Uygulamalar ve son olarak da Sesle Arama.

Google iOS Uygulaması
İlk olarak Arama Sistemindeki güzel değişikler ile başlayalım.
Google Web Arayüzünde aktif olarak uyguladığı anlık arama önerilerini de buraya eklemiş durumda. Harfleri yazmamız ile birlikte önerilen aramalar ekrana dökülmeye başlıyorlar. Dilersek istediğimizi seçiyor, dilersek yazmaya devam ederek aramak istediğimiz kelimeyi(leri) tamamlıyor ve aramamızı yapabiliyoruz.

Arama sonuçları yine şık, temiz bir beyaz sayfada gösteriliyor.

Google iOS Uygulaması

Uygulamanın en güzel özelliklerinden biri olan arama sonuçlarını görüntülemeye geliyor sıra. Dilediğimiz sonuca tıkladığımızda karşımıza hızlı bir şekilde uygulama içi internet tarayıcısı geliyor ve arama sonucunu görüntüleyebiliyoruz.

Google İOS Uygulaması

Aradığımız sonuç bu değilse ve diğer sonuçlara da göz atmak istiyorsak eskisi gibi Geri butonuna basmak zorunda kalmıyoruz. Açılan internet tarayıcısını sağa doğru sürükleyerek yarım bir ekran görüntülenmesini, sol taraftada arama sonuçlarının görüntülenmesini sağlayabiliyoruz.

Google iOS Uygulaması Ekran Görüntüsü

Ekranımız bu şekilde iken diğer sonuçlara tıklayarak uygulama içi internet tarayıcısında görüntülenmesini sağlayabiliyoruz.

Google iOS Uygulaması Ekran Görüntüsü

Eğer aradığımız sonucu tüm ekran görüntülemek istersek de tekrar internet tarayıcısını sola doğru sürükleyerek ekrana getirebiliyoruz.

Google iOS Uygulaması Ekran Görüntüsü

Arama sonuçlarında ki kullanabileceğimiz diğer bir güzel özellik ise, arama sonuçlarını ön izleme olarak görebilmemizdir. Ekranın sol üst köşesinde yer alan 2 simge ile arama sonuçlarını hem klasik görünüm de hem de ön izleme görünümünde görebiliyoruz. Ön izleme görünümünde ekranı parmaklarımız ile kaydırarak tüm sonuçların ekran görüntüsünü görebiliyoruz. Belki bu özellik aradığımız şeye en kolay ulaşım sağlayacak seçenek olabilir.

Google iOS Uygulama Ekran Görüntüsü

Arama sonuçlarında sıkça kullandığımız diğer alan olan Görseller de bu uygulamada revizyon gören bölümlerden birisi. Arama sonuçları klasik olarak görüntülenmekte. Farklılaşan bölüm ise sonuçlarda yer alan bir resime tıkladığımızda ortaya çıkıyor. Tıkladığımız resim ön plana gelerek bize daha büyük boyutta bir ön izleme sağlarken, parmaklarımızla ekranı sağa-sola kaydırarak diğer arama sonuçlarını da görebiliyoruz.

Google iOS Uygulaması Ekran GörüntüsüEğer dilersek görüntülediğimiz resmin benzerlerini “Benzer Resimler” butonu aracılığı ile hızlıca bulabiliyoruz.

Google iOS Uygulaması Ekran Görüntüsü

Diğer özelliklere de hızlıca göz atacak olursak;

Geçmiş butonu ile eriştiğimiz ekran, bize daha önce yapmış olduğumuz aramaları bir slideshow görüntüsünde sunuyor. Arama sonuçlarını gruplayan bu görüntüde arama yaptığımız kelimelere tıkladığımızda, o sonuçlar içerisinden açtığımız web sitelerini ekrana getirmekte. Eğer tekrar bu web sitelerine erişmek istiyorsak görüntüye tıklamamız yetiyor. Eğer yeni bir arama yapmak istiyorsak da kelimemizin yanında yer alan büyüteç simgesine tıklamamız yeterli oluyor.

Google iOS Uygulaması Ekran Görüntüsü

Uygulamalar butonu ise, daha önceki uygulamasında da olduğu gibi, Google’ın kullanıcılarına sunduğu web tabanlı uygulamaların erişim ekranına ulaşmamızı sağlıyor. Burada hızlıca Gmail, Takvim, Google+, Youtube vb alanlara erişebiliyoruz. Bu sürümde, bir önceki sürümünden farklı olarak uygulamalara yine aynı uygulama içerisinden erişebiliyoruz. Daha önceki sürümde, uygulamaya tıklamamız ile birlikte uygulama sayfası Safari Tarayıcısı üzerinde açılıyor, uygulamadan çıkmak zorunda kalıyorduk. Bu özellik Google+ kullanıcıları için ekstra faydalı olabilir.

Google iOS Uygulaması Ekran Görüntüsü

Son buton olan Sesli Arama ise, daha önceki uygulama da yer aldığı gibi, sesimiz ile arama yapmamızı sağlıyor. Kullanım anında klavyeyi kullanamayacak olan kullanıcılar için ideal bir çözüm olabilir.

Genel olarak bakacak olursak uygulama çok başarılı olmuş durumda. Tablet bilgisayarların kullanım amacı düşünüldüğünde, bize zaman kazandıracak hamleler yapmamıza olanak veriyor. Veriye hızlı ulaşmak, ulaşılan verileri hızlı şekilde değerlendirebilmek adına güzel bir uygulama olmuş.

iOS App Kategorilerinde yayınlandı. , , , , , .

Yorumlara kapatılmıştır.