Twitter iPhone Uygulaması Yenilendi

    

Twitter, önümüzdeki günlerde yayına alacağı yeni sitesinin tanıtımını bugün yaptı. fly.twitter.com adresinde tanıttığı yeni arayüzü ile, artık mobil cihazlarla eşdeğerde bir tasarım kullanacak.

Eğer bir iPhone’nunuz veya Android İşletim Sistemini kullanan bir mobil cihazınız varsa Twitter’ın yeni arayüzünü kullanmaya başlayabilirsiniz. Twitter 4.0 olarak kullanıcılarına ücretsiz sunduğu uygulama hem App Store‘dan hem de Android Market’ten indirilebiliyor.

Kullanıcılarına sunduğu yeni iPhone uygulamasına kısaca bir göz atalım.

Uygulamayı çalıştırmamızla birlikte karşımıza Home ekranı geliyor. Bu ekran, takip ettiklerimizin yazdıkları tweetleri görebilmemizi sağlayan bölüm. Eski uygulamada da olduğu gibi otomatik olarak yenilenen bu ekranı dilerseniz sizde parmağınızla aşağı doğru çekip bırakarak güncelleyebiliyorsunuz.

Yeni Twitter Uygulaması

Daha önceki uygulamadan farklı olarak ilk etapta göze çarpan yeniliği sadece kişilerin takma isimlerinin yazmaması. Öncelikle kişilerin gerçek adlarının göze çarptığı, yanında da daha ufak bir boyutta takma isimlerinin yazdığını görüyoruz.

Yeni Twitter Uygulaması

Önceki uygulamada, bir tweetin üzerinde parmağımızı sağa doğru kaydırdığımızda bir menü açılır ve bu menü ile dilersek tweeti yanıtlar, dilersek favorilerimize eklerdik. Bu uygulamada bu özelliği kaldırmışlar. Bir tweete cevap yazmak veya o tweeti favorilerimize eklemek istiyorsak, artık o tweete dokunmamız gerekiyor. Açılan ekrandan tüm bu işlemleri yapabiliyoruz.

Bir tweete bastığımızda açılan ekranda köklü değişikliklerin yapıldığı yeni uygulama bu anlamda başarılı olmuş durumda. Tweete basmamız ile birlikte açılan ekranda, o tweete ait tüm detayları görebiliyoruz. Ekranın sol üstünde tweet sahibinin profil fotoğrafı yer alıyor. Fotoğrafın yanında gerçek adı, adın altında ise takma ismi yer alıyor. Eğer bu tweet, takip ettiğimiz insanlardan birisine ait ise fotoğrafın hizasında sağa doğru bir ok simgesi görülüyor ve bu simge ile tweet sahibinin profilini görüntüleyebiliyoruz. Eğer tweet, takip etmediğimiz birisine ait ise bu durumda orada twitter logosu ve + simgesi yer alıyor. Bu buton ile o kişiyi hızlıca takip etmeye başlayabiliyoruz.

Yeni Twitter Uygulaması

Yeni Twitter Uygulaması

Eski uygulamada da olduğu gibi, tweet içerisinde bir resim varsa veya konum bilgisi içeriyorsa açılan ekranda onu da görebiliyoruz. Resime dokunmamız ile resim otomatik olarak büyüyor.

Bu ekrandaki diğer özelliklerden birisi az önce yukarıda bahsettiğim Reply, Retweet, Favorites ve Mail Gönder gibi özellikleri olan tuşlar barındırması. Bu tuşlar ile işlemlerimizi yapabiliyoruz.

Yeni Twitter Uygulaması

Eğer açtığımız tweet, başka bir tweete yapılan bir Reply ise, ekranın üstünde reply yapılan orijinal tweeti görebiliyoruz. Yeni uygulama ile gelen bu özellik kullanışlı olmuş. Eski uygulamada hangi tweete Reply edildiğini görebilmek için …in reply to butonuna basmamız gerekiyordu.

Yeni Twitter Uygulaması

Diğer bir özellik ise, açtığımız tweete verilen Reply‘ları görebilmek. Yukarıdaki özellikte, açtığımız tweet eğer Reply edilmiş bir tweet ise bize ekranın üstünde orijinal tweeti gösteriyordu. Bu özellikte ise orijinal tweete verilen Reply’ları gösteriyor.

Yeni Twitter Uygulaması

Ekrandaki son özellik ise bu uygulama ile birlikte gelen bir özellik. Detayına girdiğimiz tweetin kaç kere Retweet edildiğini gösteren bu yenilik, retweet sayısının yer aldığı tuşa basmamız ile kimlerin retweet ettiğini gösteriyor.

Yeni Twitter Uygulaması

Yeni Twitter Uygulaması

Uygulamanın diğer menüsü olan Connect, iki farklı alana bölünmüş durumda. Bunlar Interactions ve Mentions. Mentions bölümü daha önceki uygulamada da olduğu gibi bize yazılan, içerisinde adımızın geçtiği tweetleri gösteriyor. Yeni olan Interactions ise web arayüzünde yer alan Activity’nin biraz farklı bir versiyonu gibi duruyor. Bu ekranda bizim yazdığımız tweetler için yapılan retweetleri, favorilere eklemeleri, cevapları görebiliyorsunuz. Bunun yanısıra kimin sizi takibe almaya başladığını da Timeline üzerinde görebiliyorsunuz.

Yeni Twitter Uygulaması

Yeni Twitter Uygulaması

Yeni uygulamanın diğer menüsü ise Discover. Bu menü ile insanların en çok konuştuğu konuları (Trend Topic), en çok konuşulan haberleri, takip önerilerini bulabiliyorsunuz.

Yeni Twitter Uygulaması

Uygulamanın son menüsü ise Me. Daha önceki uygulamada da olduğu gibi kendi profilinize erişilen bu menüden, takipçilerinize, takip ettiklerinize, ayarlara vb. menülere erişebiliyorsunuz. Bu alanda göze çarpan yenilik Mesajlar bölümünün buraya taşınmış olması. Daha önceki uygulamada ayrı bir menü olarak eriştiğimiz Mesajlara bu bölüm altından Direct Messages ile erişebiliyoruz. Ayrıca eski uygulamada da yer alan Drafts, Lists ve Yeni Hesaplar ekleme bu menüde aynen korunuyor.

Yeni uygulama, eskisinden farklı gibi görünse de kullanım açısından çok büyük farklılıklar taşımıyor. Ama daha etkin bir içeriğe sahip olduğu gerçek.

iOS, iOS App Kategorilerinde yayınlandı. , , , .

Twitter iPhone Uygulaması Yenilendi için 2 yorum var

  1. Emin Can Sümer :

    Paul Kinlan için beni feda etmişsin. Yazzık !!!