SEO için İpuçları – 1 – Alan Adı ve Hosting

    

SEO, Arama Motoru Optimizasyonu teriminin İngilizce kısaltmasıdır. Aslında biz daha çok Google için optimizasyonda diyebiliriz. Çünkü arama motoru diyince %97′mizin aklına Google geliyormuş.

Blogumda ara ara SEO hakkında fikirler vermeye çalışacağım. İlk olarak bu yazıda alan adımız ve hosting hizmetinin SEO için ne kadar önemli olduğundan bahsetmek istiyorum.

Alan adı, web sayfanızın internet üzerindeki adresidir diyebiliriz. Bu sebeple alan adı almanızı, ücretsiz alan adı servislerinden faydalanmamanızı şiddetle tavsiye ederim. Bu hem markanız, hemde optimizasyonunuz için önemlidir. Örneğin tr.gg veya gen.gg veya registre.cu.cc gibi servisler ücretsiz isimler sağlıyorlar, fakat az önce de bahsettiğim gibi alan adınızı bu servislerden almamanız önemli. Tabi bazı web tasarım şirketleri, alan adı için sizden yüksek fiyat talebinde bulunuyor olabilirler, bu sebeple de bunlara yönleniyor olabilirsiniz. Ama alan adı ücretleri genellikle (standart .com, .net, org gibi uzantılar için) 10$ gibi fiyatlar civarındadır. Bunu da ekstra bilgi olarak vermek isterim.

Ücretsiz Alan Adı Servisi

Alan adı alırken iki unsuru göz önünde bulundurmalısınız. Alan adınız ile markalaşmak mı istiyorsunuz yoksa direkt olarak müşteri elde etmeye mi çalışacaksınız? Bu kararı vermek alan adınızın seçiminde size yardımcı olacaktır. Örneğin kullanıcılar AdresGezgini alan adını görerek, duyarak ne iş yaptığımız hakkında çok fikir sahibi olmayabilirler, fakat ReklamVermek gibi bir alan adı üzerinden hizmetimiz hakkında kullanıcılara fikir verebiliyoruz.

Tabi birden fazla alan adı almak ve her birine ayrı web sitesi yapmak en doğrusu ama sadece bir web sitesi yapacaklar için bu tercih önemli.

Alan Adı Seçimi

Alan adı seçimi tabi ki sadece marka bilinirliği veya müşteri çekmek için değil, SEO içinde önemli. Kullanıcılar tarafından bulunmak istediğimiz anahtar kelimelerin alan adımız içerisinde geçmesinde her zaman fayda vardır. Alan adı bu sebeple de ayrı bir önem arz ediyor. Örneğin Arkadaş Bilgisayar isimli bir firma sabit disklerimizin bozulması durumunda onların içinden verileri kurtarmamıza yardımcı olacak bir hizmet sunuyor. Bu sebeple de kendisine tanıtım amaçlı bir site yapmış durumda. Site için seçtiği alan adı  www.datakurtarma.com. Firma; data kurtarma, veri kurtarma, diskten data kurtarma, diskten veri kurtarma vb. anahtar kelimelerde ilk sayfada yer alıyor. Bu sıralamada yer almasında alan adının yeri büyük.

Data Kurtarma Alan Adı

Alan adımızı belirleyip satın alma işleminin ardından iş hosting hizmetine geliyor. Hosting için kabaca; web sitemizin çalışması için gerekli dosyaları barındırdığımız, web sayfamızın yayınlanmasını sağlayan hizmet diyebiliriz. Hosting hizmeti de alan adında olduğu gibi, bazı firmalar tarafından ücretsiz olarak sunulabiliyor. Tıpkı alan adında olduğu gibi bunu da ücretsiz olarak almanızı tavsiye etmiyorum.

Ücretsiz Hosting Hizmeti

Ücretsiz hosting hizmetinin bize sağladığı iki önemli zarar var. Birincisi hizmetin yavaş olması, ikincisi (çoğunda) reklam hizmeti olması. Yani siz istemeden siteniz üzerinden reklam yapmaktadırlar. Bu reklamlar da çoğu zaman çok masumane reklamlar olmamaktadır. Bu da sizin sitenizi Google’ın indekslememesi için büyük bir sebep.

Ücretsiz Siteler

Hosting hizmeti alırken SEO için dikkat edilmesi gereken iki önemli konu vardır. Birincisi hosting hizmetinin hızı ve sürekliliği, ikincisi Mod_Rewrite özelliği.

Hosting hizmetinizin hızlı olması, sayfalarınızın açılış hızını etkileyecektir. Sayfalarınızın açılış hızı da optimizasyon için önemli kriterler arasındadır. Bu sebeple Türkiye için hizmet veriyorsanız ve sitenizin ziyaretçileri -ağırlıklı olarak- Türkiye’den olacak ise yurt içinde bir firmadan hosting hizmeti satın almanız önemli. Hosting alırken bunu sorgulamayı ihmal etmeyin. (Çünkü bazı Türk firmalar ucuz olduğu için Amerika’dan hosting hizmeti satıyorlar.)

Hosting hızının yanı sıra uptime olarak adlandırdığımız hizmetin kesintisizliği de önemli. Web siteniz sık sık yayından kalkıyor ise hosting firmanızı değiştirmenizi tavsiye ederim. Çünkü arama motorlarının robotları sitenizi ne zaman ziyaret edecekleri belli olmaz. Sitenizi ziyaret ederken bir kaç defa kapalı bir ana denk gelirse, muhtemel indekslenmeyi kaçıracaksınızdır. Bu yüzden kesintisiz (kesintisi süresi çok çok az) firmaları tercih etmenizde fayda var.

Hosting Uptime

Diğer özellik olan Mod_Rewrite; web sitemizdeki sayfalarımızın isimleri için (URL) kurallar oluşturup yönlendirme yapmamıza sağlayan özelliktir. Örneğin blogumda bu yazıyı okurken linkte …../seo-icin-ipuclari-1 şeklinde bir ibare göreceksiniz. Bu yapı hostingimin Mod_Rewrite desteklemesi sayesinde olmaktadır. Eğer hosting bunu desteklemeseydi muhtemel link şu şekilde olacaktı: …./index.php?p=1205

Bu yapı ile sayfalarımıza dilediğimiz isimleri verebilir ve Google’da kolayca indekslenmesini sağlayabiliriz. Örneğin siz dosya adınıza 1.html bile verseniz bu özellik sayesinde onu …./izmir-temizlik-hizmetleri şeklinde çağırabilirsiniz.

Mod Rewrite Özelliği

Konumuzu özetleyecek olursak:

  • Alan adı ve hosting hizmetini ücretsiz servislerden almamalıyız.
  • Seçeceğimiz alan adı, hizmetimizi/ürünümüzü ifade etmeli.
  • Kullanacağımız hosting hizmeti hızlı ve kesintisiz olmalı.
  • Hosting hizmetinin Mod_Rewrite özelliğini desteklemesine özen göstermeliyiz.

Hepinize bol indeksli günler dilerim.

İpuçları, Programlama, SEO Kategorilerinde yayınlandı. , , , , .

Yorumlara kapatılmıştır.