Mac’iniz Kitlendiğinde Otomatik Olarak Açılsın

    

Eğer bilgisayarınızı çok uzun süreler kapatmadan kullanıyor ve belli bir gün sonrasında, bilgisayarınızı uyku modundan normale geçirirken kitleniyorsa, bırakın Mac OS sizin yerinize bilgisayarınızı yeniden başlatsın.* Hemde programlarınız tekrar aynı şekilde açılarak**

Genelde evindeki yada ofisindeki bilgisayara uzaktan erişme ihtiyacı duyan insanlar, yada devamlı download yapan kullanıcılar, bilgisayarlarını sıklıkla kapatmazlar. Kapatmak yerine bilgisayarın belli bir süre sonra otomatik olarak uyku moduna geçmesini sağlarlar. Uzun süre kapanmayan bilgisayarlar RAM’de gereksiz bilgileri tutmaktan dolayı belli bir süre sonra yavaşlamaya hatta uyku modundan çıkamamaya başlarlar. Böyle durumlarda genelde yapılan şey bilgisayarın açma-kapama tuşuna basılı tutarak bilgisayarı kapatıp yeniden açmak olur. Tabi böyle bir işlem genelde bilgisayar donmadan önce açık olan programlar ile yapılan işlemlerin kayıt edilmeden kaybolmasına sebep olur.

Mac OS X Lion bunu önlemek adına Sistem Tercihlerinden yapabileceğiniz basit bir ayarla, donan bilgisayarınızı sizin yerinize başlatabiliyor. Bu özelliğe Elma Simgesi -> Sistem Tercihleri -> Enerji Tasarrufu ile erişebilirsiniz. (System Preferences -> Energy Saver)

Açılan ekranda altta yer alan seçeneklerde bulunan “Bilgisayar donarsa otomatik olarak yeniden başlat (Restart automatically if the computer freezes.)” seçeneğini işaretlemeniz bu özelliği aktif etmeniz için yeterli olacaktır.

Mac OS X Lion Otomatik Başlatma

* Bazı Apple bilgisayarlar bu özelliği desteklememektedir.

** Uygulamaların otomatik olarak kayıt özelliğini kapatmamış olduğunuz varsayılırsa.

Genel, İpuçları, Mac OS X Lion Kategorilerinde yayınlandı. , , .

Yorumlara kapatılmıştır.